Mis on kompressioonravi?

Kompressioonravi hõlmab kompressioonsidemete, kohandatavate kompressioontoodete või kompressioonrõivaste kandmist, mille eesmärk on vähendada turset ja kontrolli alla saadud turset stabiilsena hoida. Kompressioontoode tekitab tursepiirkonnale välise surve ja on gradueeritud, st surve on kõige suurem hüppeliigese (või randme) piirkonnas ja surve väheneb järk-järgult südame suunas. Selliselt surve jaotumine aitab lümfivedelikul liikuda keha keskosasse, kus asuvad suured lümfisõlmed ja toimub lümfivedeliku filtreerimine. Kompressioon suunab vedeliku tursepiirkonnast ära ning takistab selle tagasiliikumist.

Kompressioonravi lümfiturse puhul

Lümfitursete käsitlemise kuldstandard on kompleksne füüsikaline ravi (KFT), milles kompressioonravil on oluline roll. KFT koosneb kahest etapist: esimese eesmärk on vähendada turseid nii palju kui võimalik ning teise etapi eesmärk on saadud tulemuse säilitamine. Kompressioonravi kasutatakse ravi mõlemas etapis.

KFT esimene etapp

KFT esimeses etapis on kompressioonravi eesmärk vähendada turset. Peamiselt kasutatakse selles faasis kas kompressioonsidemeid või kohandatavaid kompressioontooteid. Nende toodete puhul on oluline, et nende survetugevust saab muuta tugevamaks, kui turse hakkab alguses kiirelt vähenema. Esimene ravietapp kestab ligikaudu 2-4 nädalat.

KFT teine etapp

KFT teises etapis, koheselt pärast esimese lõppu, on kompressioontoodete eesmärk säilitada ja optimeerida tulemusi, mis esimeses etapis saavutati. Samuti ennetatakse lümfivedeliku taaskogunemist, et ei tekiks uuesti turse ja ehk suuremgi, kui esimesel korral. Selles etapis kasutatakse peamiselt kompressioontooteid, mis on kas lamekoes tooted, kohandatavad kompressioontooted ja/või öiseks kasutamiseks mõeldud tooted.


Lamekoes, kohandatav ja öise kompressioontoote erinevustest loe täpsemalt allpool.

JOBST Elvarex

 

Kompressioonravi veenihäiretest tingitud tursete puhul

Veenide laienemist võib esineda kahel erineval moel.

Ühel juhul on tegemist kosmeetilist laadi probleemiga: füüsilisi kaebusi ei teki, kuid see võib olla visuaalselt häiriv.

 

Teisel juhul on tegemist kroonilise venoosse puudulikkusega (KVP), mille puhul on alajäsemete vereringe häiritud. Krooniline venoosne puudulikkus ei ole välja ravitav, kuid selle tähelepanuta jätmine viib aja jooksul järjest tõsisemate terviseprobleemideni. Enamike patsientide puhul rakendatakse konservatiivset ravi ning kompressioonravi peetakse kroonilise veenihaiguse ravi nurgakiviks. Õigesti valitud ja korrektselt kasutuses kompressioontoode vähendab jalgade turset ja valu ning parandab verevoolu veenides. Kompressioonravi võetakse kasutusele esimese ravivõttena. Kui patsient vajab siiski ka kirurgilist sekkumist, kaasatakse raviskeemi ka kompressioontooted. Kombineeritud ravi annab parima tulemuse.

 

JOBST Ultrasheer

 

Surveklassid, standardid ja mudelid

Kompressioonravitooted jagunevad surve- e kompressioonklassidesse (CCL). Peamiselt on kasutusel surveklassid CCL1, CCL2 ja CCL3. Kompressioonklasse tehakse erinevate standarditega, Euroopas on suures osas kasutusel RAL standard, mis pärineb Saksamaalt. RAL standardiga tooted on hüvitatud ka Eesti Haigekassa poolt. Kompressioontooteid on olemas nii üla- kui alajäsemele paljude erinevate mudelite (nt põlvikud, sukad ja sukkpüksid) ja värvidena. Eraldi on olemas tooted meestele, naistele ja ka rasedatele.

Ringkoes tooted

Ringkoes tooted on enamasti kasutusel veenihäirete ravis. Ringkude tähendab, et toode kootakse ringselt ilma õmblusteta. Ringkoes toode sobib paremini juhul kui turse on ühtlase ja sümmeetrilise kujuga. Sobivaim kompressioontoote mudel ja täpsed mõõdud selgitatakse välja koos terapeudiga.

JOBST ForMen Ambition

 

JOBST Opaque Maternity

 

JOBST Ultrasheer

 

JOBST UlcerCare

 

Lamekoes tooted

Lamekoes tooted on patsiendile individuaalselt tema mõõtude järgi kootud ning peamiselt kasutusel lümfitursete ravis. Lamekoes tooteid kasutatakse KFT teises etapis, kui turse on juba alanenud. Vastasel juhul, kui seda kasutada turse vähendamiseks ravi algusfaasis, jääks toode peagi suureks. Lamekoes erimõõdus toode valitakse välja koostöös terapeudiga. Lümfiterapeut oskab hinnata, millise pikkuse ja kujuga toode oleks kõige õigem ning võtab siis vastavad mõõdud, et toode järgiks täpselt patsiendi kehakuju.

JOBST Confidence

 

JOBST Elvarex Soft

 

JOBST Elvarex

 

Öised tooted

Öiseks kasutamiseks mõeldud kompressioontooted tagavad mugavuse puhke- ja uneajal. Lamekoes toodete kandmine terve päeva vältel võib olla väsitav ja pisut ahistav, mistõttu tahaks selle ära võtta. Küll aga on turse kontrolli all hoidmiseks vaja kompressioonravi rakendada pidevalt. Seepärast on välja töötatud eraldi tooted, mida kanda kodus ja millega magada. Need on pehmema struktuuriga ja lasevad nahal paremini hingata tagades kandjale mugavustunde.

JOBST Relax

 

JOBST FarrowWrap

 

Kohandatavad kompressioontooted

Kohandatavad kompressioontooted on asendamatud nii KFT esimeses kui teises etapis. Need tooted saab patsient endale kerge vaevaga ise peale panna ning samas muuta ka survetugevust. Seetõttu on tegemist paindliku lahendusega nii turse vähendamise kui säilitamise etapis. Tihti sobivad kohandatavad tooted nt eakatele, kelle liikuvus ja jõud on piiratud ning lamekoes toodet nad iseseisvalt paigaldada ei suuda.

Kompressioonsidemed

Kompressioonsidemed on kasutusel turse vähendamise etapis ning neid saab paigalda vaid selleks väljaõppe omandanud inimene. Kompressioonsidumine on keerukas tehnika, mille puhul õige survetugevuse saavutamine on keeruline. Sidumismaterjale on erinevaid, kuid enamlevinud on kompressioonsidemed, mida vahetatakse iga 24-36 tunni tagant.

JOBST Comprilan

 

Kompressioontoodete kasutamine ja hooldus

Üldiselt on kompressioonravi ohutu, kuid teatud juhtudel võib olla keeruline kompressioontoodet õigesti paigalda. Kui patsient tunneb valu, ebamugavust, nahavärvi muutusi, „sipelgaid“ varvastes või sõrmedes, tuleb kompressioontoode eemaldada. Juhul, kui häirivad sümptomid kaovad toote eemaldamisel, võib see viidata sellele, et rõivas ei istunud hästi.  Toote õigesti paigaldamisel oskab nõu ja abi anda terapeut. Kompressioontoote kandmisel peab kindlasti tähelepanu pöörama ka naha hooldamisele, sest sageli muutub nahk kompressioontoote all kuivaks. Samuti vajab nahk eraldi tähelepanu põletike puhul. Terapeut oskab selliseks puhuks soovitada õigeid nahahooldusvahendeid.

 

Kompressioontoodete eluiga on üldjuhul 6 kuud, seejärel ei pruugi toote surve enam õige olla ning vaja on uut toodet. Kompressioontooteid tuleb teadlikult hooldada: pesta igapäevaselt ja võimalusel käsitsi; masinpesu puhul valida kõige õrnema pesu programm maksimaalselt 40 kraadise veega; mitte kasutada pesuloputusvahendeid ega panna neid kuivatisse või radiaatorile kuivama.

 

Artikli ilmumist toetas Essity Estonia OÜ