Ajalugu

Lümfisüsteemi olemasolu on enamikule inimkonnast (sealhulgas ka meedikutele!) läbi sajandite täiesti teadmata olnud, ning veelgi vähem teatakse selle ravivõimalustest.
Kõige esimene lümfisüsteemi anatoomia õpik, mis kõiki süsteemi osi täies ulatuses kirjeldas, ilmus alles 1932. aastal prantslase Henri Rouviere (1876-1952) sulest („L’anatomie des Lymphatiques de l’Homme”).
Manuaalset lümfidrenaaži (MLD) on Eestis õpetatud alates 2002. aastast ning enamik arste ja kosmeetikuid ei pruugi veel tänasekski sellega isiklikult kokku puutunud olla. Esimene kompleksse füüsikalise lümfiteraapia kursus Tallinnas toimus 2005. aasta mais-juunis, millest alates on 20 diplomeeritud lümfiterapeuti võimalik üles leida www.massaaziliit.ee netilehe kaudu.
Saksamaal, kust see süsteem Eestisse jõudis, avati esimene MLD kool 1969. aastal Essenis. Kogu maailmas leiutasid selle algvariandi prantsuse Rivierale, Cannes’i kolinud taani abielupaar dr.Emil ja Ester Vodder umbkaudu aastatel 1929–1932 ja tõid selle avalikkuse ette esmakordselt aastal 1936. rahvusvahelisel ilu ja tervise messil Pariisis.